Data publicării: 16 mai 2023

Muzeul Național al Bucovinei, vă invită să vizitați în perioada 29 mai – 3 iulie 2023 expoziția intitulată „Moțatele și Cucuietele apelor noastre“, la Muzeul de Științele Naturii din Suceava.

Cu acest prilej vor fi expuse 14 specii de rățuște și două de ferăstrași naturalizate, care se găsesc în Depozitul de Ornitologie al Muzeului Național al Bucovinei.

Această expoziție temporară este organizată în parteneriat cu Muzeul Cinegetic al Ținutului Secuiesc și Asociația de Utilitate Publică Vadon din municipiul Sfântu Gheorghe (județul Covasna).

În cadrul acestei expoziții unice temporare vor fi prezentate date actuale privind importanță economică a speciilor de rățuște, precum și informații referitoare la rolul cinegetic al anatidelor și trofeele lor, principalele arme, metode și perioade de vânătoare, amenințările naturale și măsurile sustenabile de conservare ale speciilor de rățuște.