cetatea-de-scaun-a-sucevei-muzeul-bucovinei-13

Moldova este ţinutul voievozilor viteji şi curajoşi care au ştiut cum să apere libertatea ţării. Printre ei, voievodul Petru I Muşat (1375 – 1391) cel care a pus bazele sistemului de apărare al Țării Moldovei. El este domnul care transferă capitala Modovei de la Siret la Suceava şi construieşte Cetatea de Scaun. Prima menţionare oficială a Cetăţii datează din 10 februarie 1388.

Domnitorii care i-au urmat au mai făcut modificări asupra cetăţii, cele mai importante consolidări fiind realizate în timpul domniei lui Ştefan cel Mare (1457 – 1504), considerat un erou de legendă. Astfel, este construit un zid de apărare care înconjoară fortul muşatin, este săpat un şanţ de apărare adânc de aproximativ 10 m şi cu o lăţime de aproximativ 30 m, şanţ care nu a fost umplut cu apă. Intrarea în cetate se făcea pe latura de Est a fortăreței, pe un pod de lemn, care avea o parte fixă şi una mobilă. O machetă a podului mobil o puteţi observa într-un bastion de la intrarea în Cetate.

În timpul lui Ştefan cel Mare au fost trei atacuri asupra Cetăţii de Scaun: în 1476 au venit turcii în frunte cu Mahomed II, în 1485 turcii au fost conduşi de Baiazid II, iar în 1497 polonii l-au avut în frunte pe regele Ioan Albert, dar Cetatea nu a fost cucerită. În schimb, în urma unui complot din anul 1538, în timpul domniei lui Petru Rareş (1527 – 1538; 1541 – 1546), boierii trădători au deschis poarta Cetății în fața sultanului turc Suleiman Magnificul, moment în care a fost descoperit şi tezaurul ţării. Expoziţia permanentă din cetate vă oferă o imagine  a camerei unde a fost ascuns tezaurul.

În anul 1564, Alexandru Lăpuşneanul  (1552 – 1561; 1564 – 1568) distruge cetatea şi mută capitala Moldovei la Iaşi.

După această dată, cetatea a fost renovată şi a mai fost folosită de domni. De exemplu, în timpul domnului Eustratie Dabija (1661 – 1666), în Cetate  a funcţionat o monetărie.

În anul 1675, din ordinul turcilor, cetatea este distrusă. Nemaifiind reparată, cetatea devine carieră de piatră. Finalul tragic al Cetăţii durează până în 1895, când au loc primele săpături arheologice ce au vizat redescoperirea și punerea în valoare a Cetăţii.

De curând, la Cetatea de Scaun s-au întreprins lucrări de reabilitare și consolidare în urma unui proiect cu finanțare europeană care s-a derulat între anii 2010 – 2015. A fost refăcută partea nordică, poarta de intrare, încăperile de la parterul fortului mușatin și o parte dintre bastioanele zidului de apărare. Din lipsă de informații nu s-a realizat în totalitate planimetria și volumetria monumentului.

În Cetatea de Scaun au fost amenajate expoziții muzeotehnice permanente în care regăsim, pe lângă materialul informativ scris și audio – video și momente interactive pentru vizitatori. Majoritatea încăperilor cu exponate și tehnică muzeistică au o altă destinație, răspunzând astfel cerințelor vizitatorilor; sala voievozilor, sala tezaur, monetăria, camera armelor, lapidarium, ș.a. în care sunt amplasate replici de arme, monede, tezaur, scuturi, tronuri. Vizitatorii pot asculta, încă de la intrarea în Cetate o poveste care derulează în trei încăperi, pot afla genealogia mușatinilor sau istoria Cetății de Scaun cu ajutorul videoproiecțiilor. Odată cu lăsarea întunericului la Cetate, pe zidurile exterioare și interioare, asistăm la 16 videoproiecții care redau în îmagini alb – negru și sunete scene de luptă sau din viaţa cotidiană din cetate.

Dacă v-am făcut curioşi şi doriţi să aflaţi mai multe despre istoria cetăţii şi să vă plimbaţi prin camerele de unde se luau odinioară hotărâri importante pentru ţară vă aşteptăm la Cetatea de Scaun a Sucevei!

CETATEA DE SCAUN A SUCEVEI

Telefon: +40-0230-216439

Fax. +40-0230-522979

ORAR DE VIZITARE

Luna Martie

• program de vizitare 9:00 – 18:00
  • ultima intrare în Cetate 17:30
  • program de videoproiecție 18:00 – 21:00
  • programul I de videoproiecție 18:00
  • programul II de videoproiecție 19:30

Luna Aprilie

• program de vizitare 9:00 – 20:00
  • ultima intrare in Cetate 19:30
  • program de videoproiecție 20:00 – 22:00
  • programul I de videoproiecție 20:00
  • programul II de videoproiecție 21:00

Lunile Mai, Iunie, Iulie, August

• program de vizitare 9:00 – 22:00
  • Pentru programul de videoproiecție care începe la ora 21:00 este necesară programare.
  • Luni  – deschis

Luna Septembrie

• 10:00 – 22:00 Casa de bilete se închide la ora 21:30

Luna Octombrie

• 10:00 – 21:00Casa de bilete se închide la ora 20:30

Lunile Noiembrie , Decembrie, Ianuarie, Februarie

• 10:00 – 20:00 Casa de bilete se închide la ora19:30.
  • Programul de videoproiecție începe odată cu lăsarea întunericului.

TAXE SI TARIFE PERCEPUTE

pentru activitățile desfășurate de Muzeul Bucovinei 2016

A.   TAXE DE VIZITARE
Cetatea de Scaun – adulti