Data publicării: 24 iunie 2021

Vă invităm la Muzeul de Științele Naturii Suceava, în perioada 24 iunie-24 iulie 2021, să ne amintim de câteva din cele mai cunoscute flori ale primăverii : ghiocelul, vioreaua, brândușa de primăvară, laleaua pestriță, toporașii dar și să cunoaștem altele noi precum : floarea paștelui albă și galbenă, ceapa ciorii albă și galbenă, untișor, piciorul cocoșului, floarea cireșului sau a gutuiului japonez. Toate aceste flori presate in tehnica Oshibana sunt adunate în tablouri expuse spre bucuria sufletului și a privirii.

Floarea vedetă este Brândușa de primăvară de pădure și de grădină alături de plăpândele panseluțe și viorele.

Vă așteptăm cu drag să cunoaștem și să recunoaștem toate acestea în expoziția de tablouri ” Florile primăverii ” la Muzeul de Științele Naturii –Suceava

afis Magia Florilor (1)