Data publicării: 12 ianuarie 2022

Dragi prieteni ai Cetății, elevi și cadre didactice, revenim și în acest an cu proiectul de educație muzeală Lecția de 10.

Muzeul Național al Bucovinei, specialiștii Cetății de Scaun a Sucevei, vă provoacă la noi întâlniri față în față sau on-line, pe teme istorice, unele inedite, în cadrul proiectului Lecția de 10.

Inedite și atractive ocazii de completare și aprofundare a culturii generale și a cunoștiințelor de istorie, propunerile noastre reprezintă o alternativă la lecțiile clasice de istorie, îmbinând în mod creativ informațiile cu jocul, un mare avantaj fiind acela că istoria se prezintă chiar acasă la ea.

Proiectul se adresează elevilor din clasele I – XII, temele abordate fiind adaptate fiecărei grupe de vârstă.

Pentru anul 2022, am planificat 10 teme de discuție, câte o temă pentru fiecare lună a anului școlar (nu se vor organiza lecții de istorie în lunile iulie și august).

• Ianuarie – Bătălia de la Vaslui
  • Februarie – Descoperiri arheologice la Cetatea de Scaun a Sucevei
  • Martie – Sistemul de apărare al Moldovei în timpul lui Ștefan cel Mare
  • Aprilie – Ascensiunea la tron a lui Ștefan cel Mare
  • Mai – Intrarea lui Mihai Viteazul în Cetatea de Scaun a Sucevei
  • Iunie – Aducerea moaștelor Sf. Ioan cel Nou de la Cetatea Albă la Suceava
  • Septembrie – Petru Rareș și Soliman Magnificul
  • Octombrie – Asediul polon asupra Cetății de Scaun a Sucevei și Bătălia de la Codrii Cosminului
  • Noiembrie – Moldova și statele vecine între diplomație și confruntare
  • Decembrie – Bătălia de la Baia

Lecțiile de istorie se pot desfășura atât la Cetatea de Scaun a Sucevei, (cu un număr limitat de elevi și cu respectarea tuturor măsurilor sanitare), cât și on – line, folosind aplicația ZOOM.

Fiecare lecție va fi însoțită de o prezentare media care va rula pe unul din monitoarele din Casa Custodelui. Astfel, vizitatorii Cetății de Scaun care intră în Casa Custodelui pot urmări și prezentarea.

Cadrele didactice care doresc să participe cu elevii la una din „Lecțiile de 10” propuse de noi, trebuie doar să se programeze la numărul de telefon 0784 275644, sau pe adresa noastră de

e-mail cetate@muzeulbucovinei.ro.