Data publicării: 8 martie 2022

Expoziţia Internaţională de Grafică Satirică „Bucovina” în acest an a ajuns la ediţia a XVI – a. Este un proiect aprobat şi finanţat de Consiliul Judeţean Suceava şi organizat de Muzeul Naţional al Bucovinei. Premiile sunt finanţate de Muzeul Naţional al Bucovinei şi de sponsorii nostri S.C. MOPAN SUCEAVA S.A. şi Restaurant „Padrino” Suceava.  Pentru publicul amator de umor, expoziţia internaţională va fi deschisă în luna iulie 2022, la Muzeul de Istorie.

Organizatorii se adresează tuturor caricaturiştilor amatori sau profesionişti din ţară şi din lume pentru participarea la această manifestare.

Tema de participare din acest an  este: „pâinea”.

Condiţiile de partipare:

1. Puteţi trimite la concurs maximum 5 caricaturi.
  2. Vă rugăm să ataşaţi formularul de participare în format doc cu numele şi prenumele, adresa exactă şi email-ul.
  3. Premiile expoziţiei:

Premiul „Bucovina” – 500 € + diploma,

oferit de Muzeul Naţional al Bucovinei.

Premiul I – 400 € + diploma,

Premiul II  – 300 € + diploma,

Premiul III  – 200 € + diploma,

Premiul Padrino 300 € + diploma,

oferit de Restaurant Padrino.

10 premii speciale – diploma.

1. Caricaturile trebuie trimise pe adresa de email: competition@muzeulbucovinei.ro , este necesar să fie cu o rezoluţie de 300 dpi şi formatul maxim A3, realizate în orice tehnică: alb-negru sau color.
  2. Toate evenimentele legate de această expoziţie vor fi publicate în pagina web a Muzeului Naţional al Bucovinei.
  3. Dacă doriţi să participaţi la această manifestare, vă rugăm să trimiteţi caricaturile dumneavoastră pâna pe data de 31 mai 2022.
  4. Rezultatele expoziţiei – concurs vor fi anunţate la începutul lunii iunie.
  5. Caricaturiştii care câştigă premiului „Bucovina”, premiul I, premiul II, premiul III şi premiul „Padrino” trebuie să trimită lucrările originale până la data de 30 iunie 2022, data poştei, pe adresa:

Muzeul Naţional al Bucovinei,

str. Ştefan cel Mare, nr. 33, 720003

Suceava, România

Expoziţia Internaţională de Grafică Satirică „Bucovina”

1. Expoziţia va fi deschisă publicului la Muzeul Naţional al Bucovinei, în luna iulie 2022.
  2. Muzeul Naţional al Bucovinei, www.muzeulbucovinei.ro, îşi rezervă drepturile de a utiliza lucrările trimise la concurs pentru promovarea concursului şi a rezultatelor sale.

Membrii Juriului: Mihai Pânzaru PIM – caricaturist; George Licurici – caricaturist

Ovidiu Ambrozie Bortă BOA- caricaturist