Data publicării: 26 mai 2022

Muzeul Național al Bucovinei invitat să promoveze Cetatea de Scaun a Sucevei la TÂRGUL EUROPEAN AL CASTELELOR de la Castelul Corvinilor – Hunedoara, în perioada 27 – 28 mai 2022

Muzeul Național al Bucovinei participă în perioada 27 – 28 mai 2022, la a VII-a ediţie a TÂRGULUI EUROPEAN AL CASTELELOR.

Evenimentul, unic în România, organizat de Primăria Municipiului Hunedoara împreună cu Muzeul Castelul Corvinilor, se desfășoară la Muzeul CASTELUL CORVINILOR şi are drept scop promovarea monumentelor istorice iconice, cu valoare cultural-turistică deosebită, din ţară şi din Europa.

În cadrul Târgului European al Castelelor, Muzeul Național al Bucovinei își face cunoscută oferta cultural-turistică şi prezintă principalele elemente de atracție ale Cetăţii de Scaun a Sucevei, expoziții permanente, temporare şi evenimentele culturale devenite atracții turistice naționale și internaționale.

La ediția de anul acesta, 21 de expozanți vor fi prezenți, în cele două zile, de la ora 9 până la ora 17, în curtea exterioară a Castelului Corvinilor.

Cetăți, palate, castele, muzee, case memoriale și centre de informare turistică din România se prezintă publicului, în cadrul unor standuri dedicate, amplasate în Curtea Husarilor, obiective importante din România alegând să își prezinte oferta turistică la Muzeul Castelul Corvinilor.

La ediția din acest an a Târgului European al Castelelor se vor prezenta cu standuri:

• Cetatea Alba Iulia
  • Castelul Bran
  • Castelul Karolyi, Carei
  • Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane Deva
  • Cetatea Medievală Mălăiești / InfoTurism Sălașu de Sus
  • Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște
  • Cetatea Feldioara – Marienburg
  • Cetatea Medievală Râşnov
  • Cetatea Medievală Târgu Mureș
  • Cetatea Făgăraş
  • Cetatea Rupea
  • Cetatea Devei
  • Direcția Generală de Administrare Monumente și Promovare Turistică Hunedoara
  • Muzeul Octavian Goga
  • Cetatea de Scaun a Sucevei – Suceava Princely Fortress
  • Castelul Sturdza – Miclăușeni
  • Cetatea Ardud
  • Centrul de Turism Arad
  • Cetatea Neamț
  • Palatul Culturii – Iași
  • Muzeul Castelul Corvinilor.

În cadrul evenimentului, în data de 28 mai 2022, va avea loc și Cupa „Ioan Corvin” la tir cu arcul, tot la Castelul Corvinilor, iar duminică, 29 mai 2022, va avea loc evenimentul History Run.

Castelul Corvinilor este unul dintre cele mai impresionante obiective de arhitectură gotică și renascentistă din Europa, fiind adesea plasat printre cele mai frumoase castele din lume. Obiectivul turistic de la Hunedoara își asumă în continuare un rol activ în promovarea României și a obiectivelor turistice importante din țară.