Data publicării: 27 ianuarie 2023
Alegeți, sunați-ne, vă așteptăm cu drag!
În anul 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣, Muzeul Național al Bucovinei își așteaptă publicul cu o ofertă variată de programe de educație muzeală, ateliere de creație, ateliere istorico-didactice, lecții interactive pe teme diverse de istorie, arheologie, artă, etnografie, științele naturii.
Cei mici și cei mari sunt invitați să descopere, într-o manieră atractivă și interactivă, istoria Sucevei, istoria Cetății de Scaun a Sucevei, domnia lui Ștefan cel Mare, veșmintele și bijuteriile Evului mediu, universul scrierii și filigranelor medievale, secretele maeștrilor și misterele operelor de artă, tradițiile populare, enigmele naturii, poveștile cărților vechi, poveștile copilăriei din casa bunicilor, să participe la ateliere de artă, caligrafie, arheologie experimentală, meșteșuguri tradiționale.
Specialiștii Muzeului Național al Bucovinei au pregătit programe menite să surprindă participanții, oferind o alternativă de petrecere a timpului liber, singur, cu familia sau cu prietenii, într-un mod unic și relaxant, așa cum numai muzeele o pot face!
Vă așteptăm cu drag!
Informații suplimentare despre proiecte, perioade, înscrieri la:
️0230-216439