Data publicării: 21 martie 2023

Muzeul Național al Bucovinei întâmpinǎ primǎvara cu expoziţia plinǎ de culoare, MINERALIA, o ocazie unicǎ de a descoperi fascinanta lume a pietrelor.

Expoziția este deschisă la Muzeul de Științele Naturii în perioada 31 martie – 2 aprilie 2023.

Vor fi prezentate bijuterii unicat din pietre fine, pietre preţioase şi semipreţioase: acvamarin albastru, malachit cu nuanţe de verde, ametist violet, citrin galben, chihlimbar auriu, coral roşu, perle cu strǎluciri de alb sidefat, turmalinǎ multicolorǎ.

Colecţionarii sau pasionaţii de minerale vor gǎsi cristale naturale de cuarţ, eşantioane din sute de specii minerale, roci, obiecte sculptate, agate, geode şi fosile.

Ȋn aceastǎ ediţie va fi prezentatǎ, pirita, un mineral frecvent în toatǎ lumea.

Culorile aurii au fǎcut ca ea sǎ fie cunoscutǎ şi ca “aurul proştilor”, fiind adesea confundatǎ cu metalul nobil.