Data publicării: 12 mai 2023

Luni 15 mai 2023, ora 1400 , la Muzeul de Istorie, Suceava, va avea loc vernisajul expoziției „Cărări spre lumină” ce cuprinde lucrări surprinzătoare prin varietatea tehnică și compozițională, ale  artiștilor plastici suceveni.

Vor desluși, pentru publicul larg interesat, simbolurile canonice și necanonice, importanța și aportul lor în viața spirituală a societății, istoricul de artă Gabriel Herea și pictorul Constantin Ungureanu BOX. La finalul evenimentului va avea loc un recital de vioară susținut de Ștefan Capră, elev în clasa a IX-a la Colegiul Național „Ciprian Porumbescu”,  prof. îndrumător Cristina Ungureanu.

Expoziția, rezultatul colaborării dintre Muzeul Național al Bucovinei și UAP România, Filiala Suceava, va fi găzduită pe simezele muzeului doar până la sfârșitul lunii mai. Vă așteptăm cu drag!