Data publicării: 25 mai 2023

Ziua limbii şi teatrului idiş este sărbătorită în România începând cu anul 2018, la data de 30 mai.

Muzeul Național al Bucovinei marchează această zi, marți, 30 mai 2023, ora 14, la Muzeul de Istorie, cu recitalul excepțional Un strop de amintire: Idiș, susținut de marea actriță Maia Morgenstern.

Ziua de 30 mai amintește de data nașterii, în anul 1901, a poetului şi prozatorului Iţic Mangher, unul dintre maeştrii literaturii idiş din prima jumătate a secolului XX pe plan mondial, considerat cel mai important şi reprezentativ autor de limbă idiş din România.

Ziua limbii şi teatrului idiş contribuie la păstrarea tradiţiei şi valorilor specifice limbii idiş, la combaterea xenofobiei şi antisemitismului, a clişeelor şi percepţiilor eronate, la dezvoltarea identităţii şi diversităţii culturale, dar şi la promovarea aportului cultural al vieţii evreieşti din România la viaţa culturală românească şi internaţională.