Data publicării: 13 iulie 2023

Muzeul Național al Bucovinei organizează în perioada 14 – 25 iulie 2023, la Mănăstirea Humorului, Tabăra de pictură pentru artiști plastici profesioniști.

Ajunsă la a XI-a ediție, tabăra de anul acesta are ca invitați pe Cela Neamțu, Costin Neamțu și Virgiliu Parghel de la București, Liviu Suhar de la Iași, Doina Valeria Mihăilescu de la Timișoara, Ștefan Potop de la Piatra Neamț, Liviu Șoptelea de la Botoșani, Ovidiu Buzec  de la Siret, Emilian Gavrilean de la Gura Humorului și sucevenii Pușa Pîslaru, Ion Coțofan, Oana Hrișcă, Sorin Baciu, Sergiu Grapă și Răzvan Ștefan Horobeț.

Această colaborare între muzeu și artiști contemporani va îmbogăți colecția de artă a Muzeului Național al Bucovinei cu încă 30 de lucrări reprezentative. Acestea vor fi expuse în luna octombrie pe simezele Muzeului de Istorie, spre a fi admirate de publicul sucevean.