Data publicării: 1 februarie 2024

Muzeul Național al Bucovinei continuă seria proiectelor educaționale dedicate elevilor.

De această dată vă propunem Ateliere creative la HANUL DOMNESC – POVEȘTI DIN LUMEA SATULUI DE ODINIOARĂ.

Programul de educație muzeală, aflat la prima ediție, este surpriza cu care deschidem activitățile cu elevii de la Hanul Domnesc!

Desfășurat în trei module, programate în perioade distincte ale anului, activitățile din cadrul programului de educație muzeală sunt legate de tradiții și obiceiuri populare asociate marilor sărbători de peste an:

– LEGENDE ȘI TRADIȚII DE MĂRȚIȘOR (luna martie)
– TRADIȚII ȘI OBICEIURI DE PAȘTE (lunile aprilie și mai)
– DATINI ȘI CREDINȚE DE CRĂCIUN ȘI ANUL NOU (lunile noiembrie și decembrie)

Așadar, Muzeul Etnografic HANUL DOMNESC invită cadrele didactice și elevii la ateliere creative, unde își vor confecționa propriile obiecte suvenir și vor cunoaște tradițiile și obiceiurile celor mai importante sărbători din lumea satului de odinioară.

Începem cu tema LEGENDE ȘI TRADIȚII DE MĂRȚIȘOR și invităm elevii să participe la ateliere creative de confecționare a unor mărțișoare și felicitări, materialele fiind asigurate de către muzeu. Elevii vor afla informații legate de legendele mărțișorului, semnificația zilei de 1 Martie, originea acestei sărbători, scopul purtării mărțișorului, tradiții și obiceiuri legate de acesta.

De asemenea, elevii vor afla informații inedite despre importanța Sărbătorii Mărțișorului și înscrierea acestuia în lista patrimoniului imaterial UNESCO.
Pot participa elevi cu vârsta cuprinsă între 7-14 ani;
Atelierele se vor desfășura în perioada 1 – 22 martie, pe bază de programări la telefon: 0740652192;
Activitățile se vor desfășura în zilele de miercuri, joi și vineri, timp de 2 ore pe zi.
Taxa de participare este de 10 lei/persoană pe zi/atelier.