Data publicării: 10 mai 2024

O nouă provocare din partea Muzeului Național al Bucovinei pentru grupurile de elevi care vin să viziteze Cetatea de Scaun a Sucevei!

În perioada 14 – 24 mai 2024, va avea loc, o nouă ediție a atelierului de educație muzeală Micii arheologi și restauratori la Cetatea de Scaun a Sucevei, dedicat elevilor din clasele V – XII.

Participanții la acest atelier vor avea posibilitatea să descopere în cetate locuri special amenajate cu nisip, în care au fost îngropate fragmente ceramice. Activitatea va fi desfășurată în echipe, fiecare copil fiind implicat în toate etapele de derulare a atelierului, de la descoperirea pieselor, până la reconstituirea unui vas ceramic.

Pentru informații suplimentare și pentru programări puteți suna la numărul de telefon  0784 275644 sau pe adresa noastră de email: cetate@muzeulbucovinei.ro.