Cetatea de Scaun a Sucevei

Cetatea Sucevei, construită la sfârşitul secolului al XIV-lea în apropierea oraşului medieval Suceava, a fost principala reședință a domnilor Moldovei timp de aproape 200 de ani, astăzi un monument istoric de nivel naţional.

Ansamblul arhitectonic medieval, alcătuit din castel şi ziduri de apărare, a fost consolidat şi completat în cadrul uni vast proiect cu finanţare în perioada 2011-2015, redându-i aspectul impunător, intrat în legendă, dar şi subtila strălucire princiară din trecut.

În anul 2016 a fost realizată în Cetatea Sucevei prima expoziţie permanentă care ilustrează teme de mare interes pentru public, precum prima şi cea mai cuprinzătoare prezentare a armelor medievale din Moldova, a blazoanelor domnilor şi boierilor moldoveni din secolele XIV – XVII sau Tezaurul medieval al Moldovei. Lapidariul recompune pentru prima dată cea mai completă imagine a Cetăţii Sucevei, evidențiind sistemele constructive şi decoraţia arhitecturală, dominate în secolul XV de variate teme ale goticului. Utilităţi domestice medievale, precum sobele de teracotă, combină absolut surprinzător şi elegant motive decorative locale cu cele central-europene. Sistemele multimedia cu tematică istorică medievală şi proiecţiile video cu subiecte legate de istoria cetăţii reprezintă o noutate expoziţională în România. Cele mai bine receptate de către publicul vizitator sunt cartea interactivă de istorie medievală a Moldovei – Străinii despre noi şi proiecţia video Cronica Cetăţii Sucevei, reconstituind o lume surprinzătoare şi vie, îndepărtată şi totuşi foarte reală, având sentimentul puternic că toţi facem parte din aceeaşi poveste!

Fax. 0230 522 979

Email: cetate@muzeulbucovinei.ro

ORAR DE VIZITARE

În perioada desfășurării Festivalului Rock Castle ( 24, 25, 26 august 2018), programul de funcționare a Cetății de Scaun va fi între orele 8 – 19
 Ultima intrare ân Cetate va fi la ora 18.

Luna Martie

• Program de vizitare 09,00 – 20,00
  • Ultima intrare ora 19,00.
  • Pentru programul de video proiecție 19,00 – 20,00 este necesară programare,

Luna Aprilie

• Program de vizitare 09,00 – 21,00
  • Ultima intrare ora 20,00.
  • Pentru programul de video proiecție 20,00 – 21,00 este necesară programare,

Luna Mai

• Luni – închis
  • Program de vizitare: Marți – Duminică 08,00 – 22,00
  • Ultima intrare ora 21,00
  • Pentru programul de video proiecție care începe la ora 21,00 este necesară programare.

Lunile Iunie, Iulie, August

• Luni – deschis
  • Program de vizitare: Marți – Duminică 08,00 – 22,00
  • Ultima intrare ora 21,00

Luna Septembrie

• Program de vizitare: Marți – Duminică 10,00 – 21,00
  • Ultima intrare ora 20,00
  • Pentru programul de video proiecție care începe la ora 20,00 este necesară programare.

Lunile Octombrie , Noiembrie

• Program de vizitare: Marți – Duminică 10,00 – 20,00
  • Ultima intrare ora 19,00
  • Pentru programul de video proiecție care începe la ora 19,00 este necesară programare.

Lunile  Decembrie, Ianuarie, Februarie

• Program de vizitare: Marți – Duminică 10,00 – 19,00
  • Ultima intrare ora 18,00
  • Pentru programul de video proiecție care începe la ora 18,00 este necesară programare.

TAXE SI TARIFE PERCEPUTE

pentru activitățile desfășurate de Muzeul Bucovinei 2016

A.   TAXE DE VIZITARE
Cetatea de Scaun – adulti