Cetatea de Scaun a Sucevei

Cetatea Sucevei, construită la sfârşitul secolului al XIV-lea în apropierea oraşului medieval Suceava, a fost principala reședință a domnilor Moldovei timp de aproape 200 de ani, astăzi un monument istoric de nivel naţional.

Ansamblul arhitectonic medieval, alcătuit din castel şi ziduri de apărare, a fost consolidat şi completat în cadrul uni vast proiect cu finanţare în perioada 2011-2015, redându-i aspectul impunător, intrat în legendă, dar şi subtila strălucire princiară din trecut.

În anul 2016 a fost realizată în Cetatea Sucevei prima expoziţie permanentă care ilustrează teme de mare interes pentru public, precum prima şi cea mai cuprinzătoare prezentare a armelor medievale din Moldova, a blazoanelor domnilor şi boierilor moldoveni din secolele XIV – XVII sau Tezaurul medieval al Moldovei. Lapidariul recompune pentru prima dată cea mai completă imagine a Cetăţii Sucevei, evidențiind sistemele constructive şi decoraţia arhitecturală, dominate în secolul XV de variate teme ale goticului. Utilităţi domestice medievale, precum sobele de teracotă, combină absolut surprinzător şi elegant motive decorative locale cu cele central-europene. Sistemele multimedia cu tematică istorică medievală şi proiecţiile video cu subiecte legate de istoria cetăţii reprezintă o noutate expoziţională în România. Cele mai bine receptate de către publicul vizitator sunt cartea interactivă de istorie medievală a Moldovei – Străinii despre noi şi proiecţia video Cronica Cetăţii Sucevei, reconstituind o lume surprinzătoare şi vie, îndepărtată şi totuşi foarte reală, având sentimentul puternic că toţi facem parte din aceeaşi poveste!

DESCOPERĂ Cetatea de Scaun a Sucevei cu aplicația Discover Romania!

Muzeul Național al Bucovinei pune la dispoziția publicului vizitator un nou serviciu cultural auxiliar.
Începând de săptămâna aceasta, vizitatorii Cetății de Scaun a Sucevei pot beneficia de tur audioghidat folosind cupon de descărcare, cu aplicația DISCOVER ROMANIA, disponibil în limbile română, engleză, germană și maghiară.

Cuponul poate fi achiziționat, de la casa de bilete a Cetăţii de Scaun a Sucevei, la prețul de 7 lei!

Cei interesați, specifică limba în care doresc ghidajul și primesc cuponul corespunzător limbii alese.

Muzeul Național al Bucovinei a colaborat cu dezvoltatorul aplicației, punând la dispoziție imaginile și textele explicative în limbile română, engleză, germană și maghiară, pentru fiecare dintre sălile expoziției permanente și istoricul Cetății de Scaun a Sucevei, astfel încât vizitatorul să poată beneficia de o vizită ghidată, exact așa cum își dorește, cu aplicația accesată direct de pe telefonul mobil.
Prin utilizarea acestei aplicații, publicului străin, altul decât cel vorbitor de limba română, va beneficia de o înțelegere mai bună a istoriei, a semnificației și în general a poveștii în ansamblu a obiectivului vizitat, beneficiind de explicații pe înțelesul său.

Discover Romania este o aplicație de tip audioguide creată pentru a oferi turiștilor informații utile despre cele mai importante obiective turistice din România.

Aplicația poate fi descărcată gratuit din GooglePlay și AppStore putând fi utilizată imediat prin accesarea contracost a tururilor ghidate audio. Toate punctele de interes sunt documentate cu informații detaliate și galerie foto/video.

Aplicația Discover Romania dispune de funcția de localizare a telefonului pe harta gps, în timp real, oferind utilizatorului posibilitatea de a vizualiza obiectivele turistice din imediata apropiere chiar și în modul offline.

Pentru a fi cât mai ușor de folosit aplicația filtrează informațiile dorite astfel încât pe harta interactivă să poți descoperi nu numai obiective turistice dar și unități de cazare, hoteluri, restaurante, agenții de turism etc.

descoperă Cetatea

Fax. 0230 522 979

Email: cetate@muzeulbucovinei.ro

ORAR DE VIZITARE

În ziua de 24 august 2020, Cetatea de Scaun va fi închisă pentru vizitare deoarece se efectuează activități de conservare și de curățenie generală a expoziției permanente.

Luna Martie

Program de vizitare 09,00 – 20,00
Ultima intrare ora 19,00.
Pentru programul de video proiecție 19,00 – 20,00 este necesară programare,

Luna Aprilie

Program de vizitare 09,00 – 21,00
Ultima intrare ora 20,00.
Pentru programul de video proiecție 20,00 – 21,00 este necesară programare,

Luna Mai

Program de vizitare: Marți – Duminică 08,00 – 22,00
Ultima intrare ora 21,00
Pentru programul de video proiecție care începe la ora 21,00 este necesară programare.

Lunile Iunie, Iulie, August

Luni – deschis
Program de vizitare: Marți – Duminică 08,00 – 22,00
Ultima intrare ora 21,00

Luna Septembrie

Program de vizitare: Marți – Duminică 10,00 – 21,00
Ultima intrare ora 20,00
Pentru programul de video proiecție care începe la ora 20,00 este necesară programare.

Lunile Octombrie

Program de vizitare: Marți – Duminică 10,00 – 20,00
Ultima intrare ora 19,00
Pentru programul de video proiecție care începe la ora 19,00 este necesară programare.

Lunile  Noiembrie

Program de vizitare: Marți – Duminică 10,00 – 19,00
Ultima intrare ora 18,00
Pentru programul de video proiecție care începe la ora 18,00 este necesară programare.

Lunile Decembrie, Ianuarie, Februarie

Program de vizitare: Marți – Duminică 10,00 – 18,00
Ultima intrare ora 17,00
Pentru programul de video proiecție care începe la ora 17,00 este necesară programare.

Cetatea de Scaun – adulți

– elevi, studenți cu legitimații valabile

– pensionari

16 lei/pers.