ediţia a VI-a, 24 – 26 mai 2018

Joi, 24 mai

Ora 1000, Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

David Greenslade ,profesor la Cardiff  Metropolitan University, Ţara Galilor, citeşte din creaţia sa literară în limbile, welsh, engleză şi română şi prezintă experienţele sale în dialogul cultural româno – welsh.

Ora 1030, Sala de expoziţie temporară „Hol Parter”

Vernisajul expoziţiei Grafică suprarealistă din Țara Galilor,autori David Rees Davies, Peter Spriggs ,John Welson. Dialog plastic George Ostafi/John Welson.

Ora 1100, Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Prof.dr.Ştefan Purici de la Universitatea Ştefan cel Mare Suceava, va conferenţia pe tema Minorităţile naţionale din Bucovina.

Ora 1130,Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Recital de poezie

Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 1 Suceava, profesor coordonator Luminița Cășuneanu:

Avram Clara Demetra, clasa a VII-a, poezie

Gheorghiță Teodora, clasa a VII-a, poezie

Grigoraș Teodora, clasa a VII-a, poezie

Frischertz Georgiana, clasa a VII-a, poezie

Ignat Alexia, clasa a VIII-a, poezie

Posasciuc Bianca, clasa a VII-a, poezie

Ștefanovici Cosmina, clasa a VII-a, poezie

Ora 1200, Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Publicistul Helmut Braun, președintele Societății Rose Aussländer Köln, Germania, prezintă volumul dedicat poetei Rose Aussländer.

Ora 1230, Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Cercetător, dr. Carl Mohr, Universitatea Ştefan cel Mare Suceava, prezentă referatul Germanii bucovineni după Marea Unire. Etnos sau demos?

Ora 1300,Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Recital de poezie

Elevii Colegiului Național “Mihai Eminescu” Suceava, prof. coordonator Maria Căruntu, prof. participant Anca Gorban,prof.participant Cezara Iacob, prof. participant Tinela Nastasi,prof. participant Nuțu Corina

Petrașuc Maria, X, poezie (prof. coordonator Maria Căruntu); 3(română, ucraineană, germană)

Petrașuc Ana, VIII, poezie (prof. coordonator Maria Căruntu); 2(română, engleză)

Sofian Delia, VIII, poezie (prof. coordonator Maria Căruntu ); 2(română, franceză)

Petrașuc Irina, VI, poezie (prof. coordonator Cezara Iacob)(română)

Neagu Karina, V, poezie (prof. coordonator Cezara Iacob)(română)

Crăciun Luca, IX, poezie (prof. coordonator Cezara Iacob)(română)

Todircă Cosmin, XI, poezie (prof. coordonator Cezara Iacob)(română)

Zoițanu Adriana, XI, poezie (prof. coordonator Tinela Nastasi)(engleză)

Butnariu Daniel, XI, poezie (prof. coordonator Tinela Nastasi)(engleză)

Onciu Constantin, XI poezie (prof. coordonator Tinela Nastasi)(engleză)

Anuței Matei, XI, poezie (prof. coordonator Tinela Nastasi)(engleză)

Caciur Florin, X , poezie (prof. coordonator Anca Gorban )(germană)

Putrea Florina, X, poezie (prof. coordonator Anca Gorban)(germană)

Balan Alexandra, V, poezie (prof. coordonator Anca Gorban)(română)

Crețu Roxana,VI, poezie (prof. coordonator Anca Gorban)(română)

Guller Amir,VI, poezie (prof. coordonator Anca Gorban)

Ora 1330 pauză

Ora 1500, Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Recital de poezie

Clubul de Poezie Alecart prezintă #25AniPoezie (Coordonator Clubul De Poezie Alecart, prof. Gheorghe Cîrstian).

Recital de poezie (C.N. „Petru Rareș” Suceava):

Apostol Alexandra, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Adina Adam, Arcip Denisa, XII, poezie (prof. coordonator Ileana Boteanu);3

Avram Bianca, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Berariu Vlad, XI, poezie (prof. coordonator Anca Vieriu);

Crudu Cristina Maria, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Diaconescu Diana, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Fediuc Andrei, XI, poezie (prof. coordonator Anca Vieriu);

Florescu Paul, XII, poezie (prof. coordonator Gabriela Ilisei);

Grosu Camelia, XI, poezie (prof. coordonator Anca Vieriu);

Horomnea Sabin, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Hostinari Andra, X, poezie (prof. coordonator Adina Adam);

Istrate Alexandra, XI, poezie (prof. coordonator Adina Adam);

Lungoci Teodora, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Mihăilescu Andra, X, poezie (prof. coordonator Ileana Boteanu);

Mitiu Rauca, XII, poezie (prof. coordonator Ileana Boteanu);

Nedelcu Anamaria, XI, poezie (prof. coordonator Anca Vieriu);

Negru Oltea, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Petrovici Andreea, XII, poezie (prof. coordonator Ileana Boteanu);

Redinciuc Ioana, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Sandu Teofana, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Stavarachi Teona, XI, poezie (prof. coordonator Anca Vieriu);

Tofan Gabriela, IX, poezie (prof. coordonator Adina Adam);

Țibuleac Violeta, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Vlădianu Teodora, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian);

Zaharia Maria, X, poezie (prof. coordonator Gheorghe Cîrstian).

Ora 1630,Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Recital de poezie susținut de studenți din anul trei, secția filologie a Universității Ștefan cel Mare Suceava, Ana – Maria Antonesei, Georgiana Obadă și Constantin Andrei Pătrăucean.

Ora 1700, Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Lansare de carte

Nuf și acadeaua lipicioasă, dr. artist vizual Ana-Maria Ovadiuc text și ilustrație;

Mărul și omida, Elena Răileanu, poezie, dr. artist vizual Ana-Maria Ovadiuc, ilustrație.

Expoziție de pictură, etaj I, Foaier.

Expoziție de acuarele cu ilustrație de carte pentru copii.

Ora 1800,Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Recital de poezie

Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 1 Suceava, profesor coordonator Luminița Cășuneanu, Prof. Angela Screpnic și prof.Andreea Vieru

Abordiencei Sebastian, clasa a VII-a, poezie, teatru în limba germană

Bărbulescu Ares, clasa a VII-a, poezie, teatru

Bilic Mateia, clasa a VII-a, poezie, teatru

Ciobanu David, clasa a VII-a, poezie, teatru

Chiaptanaru Amalia, clasa a VII-a, poezie, teatru

Corlățan Ștefana, clasa a VII-a, poezie, teatru

Nistoriuc Mara, clasa a VII-a, poezie, teatru

Luncașu Simina, clasa a VII-a, poezie, teatru

Hatnean Ioana, clasa a VII-a, poezie, teatru

Rusu Mateo, clasa a VII-a, poezie, teatru

Zvarici Ilie, clasa a VII-a, poezie, teatru

Ungureanu Emil, clasa a VII-a, poezie, teatru

Vineri, 25 mai

Ora 1000, Sala de Conferințe, Muzeul de Istorie

Lector univ. dr. Radu Bruja, prezintă Sextil Puşcariu, director al Institutului Cultural Român din Berlin 1940 – 1944.

Ora 1030, Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Arhitect, istoric, dr. Vlad Mitric Ciupe, prezintă referatul Mecanisme represive în şcoala românească de arhitectură, 1944 – 1958.

Lansare de carte În numele tatălui (supravieţuire şi integrare socio-profesională în familiile arhitecţilor deţinuţi politici din România comunistă).

Ora 1330 pauză

Ora 1500, Sala de expoziţie temporară „Pod” Muzeul de Istorie

Vernisajul expoziţiei Arhitectura totalitarismului, arhitect Prof.dr.Sorin Vasilescu, directorul Institutului Ion Mincu Bucureşti.

Ora 1600,Uzina de apă, Ordinul Arhitecţilor

Simpozion Arhitectura centenarului între moștenirea trecutului și tendințele viitorului prezintă arhitect Prof.dr.Sorin Vasilescu.

Ora 1745, Uzina de Apă, Ordinul Arhitecţilor

Lansare de carte În numele tatălui (supravieţuire şi integrare socio-profesională în familiile arhitecţilor deţinuţi politici din România comunistă), arhitect, istoric, dr.Vlad Mitric Ciupe.

Ora 1815, Uzina de Apă, Ordinul Arhitecţilor

Recital de poezie

Clubul de Poezie Alecart prezintă #25AniPoezie.

Ora 1845,Uzina de Apă, Ordinul Arhitecţilor

Arhitecţii prezintă clădirea monument de arhitectură urbană, Uzina de Apă.

Sâmbătă, 26 mai

Ora 1115 Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Prof.dr.Serghei Osatschuk de la Universitatea Yuri Fedkovici, Cernăuţi, prezintă Albumul de artă Cernăuţi.

Ora 1200 Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Conferenţiar,cercetător,dr.Carmen Chaşovschi,Universitatea Ştefan cel Mare Suceava,prezintă referatul Peisajul cultural, martorul mut al istoriei.

Ora 1245 Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Recital de poezie

Darius Jilavu, Florin Dan Prodan, Lăcrămioara Andrei, Lucian Dimitriu.

1330 pauză

Ora 1500, Sala de conferinţe a Muzeului de Istorie

Elena Veronica Oboroceanu prezintă referatul Germanii de pe Volga

Evoluează Formaţia de copii „Harmonie” şi Formaţia de seniori „Edelweiss” de la Forumul German Piatra Neamţ.

Pe tot parcursul festivalului fundalul muzical este asigurat de „Schwartz Band”.


Biografii participanți Lectora