Ciprian Porumbescu (1)
Ciprian Porumbescu (3)
Ciprian Porumbescu (1)
Ciprian Porumbescu (3)

1971-ben volt megnyítva egy 18. századi impozáns épületben, Dimitrie Costin bojár volt tulajdona. Egy régi és lenyűgöző, szekuláris és ritka fákat tartalmazó dendrológiai parkban helyezve, a múzeum egy széles memorialisztikai és dokumentálási gyűjteményt tartalmaz, ami eredeti tárgyak (zongora, cselló, karmesteri vezénypálca, hegedűtok, a Ciprian által Berta Gorgonnak ajándékozott album, stb.), korabeli bútorok, fényképek, nyomtatványok, plakátok, érmék, bélyegek által felidézi a román modern zene alapítója, Ciprian Porumbescu (1853-1883) zeneszerző életének és tevékenységének a legfontosabb pillanatait. Kíváló alkotó tehetség, a szerző halhatatlan műveket hagyott az utókornak: Ballada hegedűre és zongorára, Román Rapszódia, A trikolór éneke, Az Egyesülés himnusza (Pe-al nostru steag), a Crai Nou operett, stb.

A múzeum mellett, a falusi templom udvarában van a Porumbescu családi sír.

Ciprian, úgymint az apja, Iraclie, tetőtöl talpig román volt, művészi lelkében szintetizálva a román lélek összes zenei sajátosságait, amint ezek a dojna nosztalgikus hangjaiban és a hora rapszodikus vídámságában jelentkeznek. A nemzet összes öröme befolyásolta a nagy művészi lelket, a fájdalmak pedig a legrejtettebb zúgáig hatottak. A nemzet szükségeit és aggodalmait a művészi lélek által tükrözve találjuk a Porumbescu-tól maradt összes szerzeményben.

Dr. Valeriu Branişte

Conform HG 1.130 – Hotărâre pentru modificarea anexelor nr. 2 și 3 la Hotărârea Guvernului nr. 1.090/2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României, precum și stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,

începând cu data de 25 octombrie 2021

(4) Accesul persoanelor, cu excepția angajaților, în incintele instituțiilor publice centrale și locale, regiilor autonome și operatorilor economici cu capital public este permis doar celor care fac dovada vaccinării împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, care prezintă rezultatul negativ al unui test RTPCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 48 de ore, respectiv care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2.

Măsurile prezentate nu se aplică în cazul persoanelor care au vârsta mai mică sau egală cu 12 ani și sunt însoțite de o persoană cu vârsta mai mare de 18 ani și care face dovada vaccinării împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2.

Látogatás Nyitvatartás