Data publicării: 30 august 2022

Muzeul Național al Bucovinei organizează miercuri, 31 august 2022, la ora 17:00, la Muzeul de Istorie, vernisajul expoziției Artă și Artefacte”, realizată în cadrul proiectului cultural Artă și Artefacte, ediția a V-a.

Sunt expuse publicului peste 150 de piese, create de cei 61 de copiii inițiați în tainele arheologiei în cadrul Atelierului de arheologie experimentală Artă şi Artefacte, creații inspirate după artefactele cucuteniene, păstrate în colecţia de arheologie a muzeului sucevean.

Copii, părinţi, bunici şi public interesat, vă aşteptăm, cu drag, să cunoaşteţi a cincea noastră generaţie de “arheologi juniori” şi creaţiile lor. Cu această ocazie, organizatorii vor acorda tuturor participanţilor la Atelierele de arheologie experimentală, diplome de “arheolog junior”.

Intrarea  este liberă.

Vă așteptăm, cu drag, să ne fiți alături!