Data publicării: 14 mai 2018

INVITAŢIE

Serviciul Etnografie din cadrul Muzeului Bucovinei, organizează la Hanul Domnesc cea de a XXII-a ediţie a expoziţiei – concurs de desene „VIS DE COPIL ÎN CASA BUNICILOR” cu tema:

„ PÂNZA ŢESUTĂ, CĂMAŞA CUSUTĂ.”

REGULAMENT

• Pot participa elevi cu vârste cuprinse între 7 – 15 ani, din toate şcolile municipiului Suceava, cu desene pe tema concursului.
  • Lucrările vor avea obligatoriu etichete (lipite dreapta faţă) şi vor cuprinde: numele şi prenumele elevului, şcoala şi clasa, numele şi prenumele profesorului îndrumător.
  • În zilele de miercuri şi joi, între orele 10-15, cu programare în prealabil pentru clasele interesate, se vor desfăşura, în Muzeul Satului Bucovinean, lecţii muzeale pe tema concursului.
  • Desenele vor fi predate la Muzeul Etnografic Hanul Domnesc din str. C.Porumbescu nr 5, Suceava, până la data de 3 iunie 2018.

Vernisajul şi premierea lucrărilor vor avea loc în data de   6 iunie a.c. ora 12, la Muzeul Etnografic – Hanul Domnesc.

Relaţii suplimentare se pot obţine la tel. 0740652192.

Persoană de contact: muzeograf Maria Cruşninschi.

Director General,

Constantin-Emil URSU